Kategorie
Dla laika

Internet w biurze

Dostęp do Internetu stał się nieodłączną częścią naszego życia, i jest niezbędny w praktycznie każdym rodzaju biznesu- otwierając bądź już prowadząc firmę możesz często doświadczyć problemów wskutek oferty na dostęp do Internetu niedopasowanej do profilu działalności.

Jak się w tym połapać? Jak dobrać właściwą ofertę Internetową? Jak uniezależnić się od dostawcy i ewentualnych awarii jeżeli dostęp do Internetu jest kluczowy dla Twojego zarobku?

Słowem wstępu – wysyłanie i pobieranie

Prędkość Internetu podawana we wszelakich ulotkach i cennikach dotyczy z reguły pobierania tzn. prędkości z jaką dane są przesyłane do naszego komputera – opisuje zatem jak szybko pobierzemy plik, zbuforujemy wideo lub wczyta nam się strona internetowa.

Oprócz tego łącze ma również określoną prędkość wysyłania – nie mniej ważną, bo opisuje jak szybko załączy się nasz plik do maila, jak szybko wrzucimy dane do chmury, lub jak szybko zrobi się nasz backup do zdalnej lokalizacji.

Rodzaje łącz internetowych

W uproszczeniu – Internet możemy podzielić według kilku kryteriów:
1. mobilny i stacjonarny.
Stacjonarny będzie działać w oparciu o medium przewodowe lub bezprzewodowe, natomiast mobilny zawsze w oparciu o bezprzewodowe.

2. biznesowy i konsumencki
Oferta biznesowa charakteryzować się będzie innymi warunkami świadczenia usługi, najczęściej będzie tam zdefiniowane SLA czyli parametr określający dopuszczalny czas awarii w skali roku.

3. symetryczny i asymetryczny
Te parametry mają ścisłe powiązanie z prędkością wysyłania i pobierania – jeżeli wartości te są równe to Internet jest symetryczny – jeżeli różne to jest asymetrczny

Zatem Internet stacjonarny dzielimy na:

-Internet xDSL świadczony w oparciu o linię telefoniczną – łącze takie charakteryzować się będzie najczęściej dużo większą prędkością pobierania niż wysyłania, choć w ofercie operatorów są również łącza symetryczne. Prędkość maksymalna pobierania w dużych miastach to z reguły około 30-50Mb/s, choć jeżeli mamy szczęście być blisko centrali telefonicznej wartości te mogą być wyższe, a jeżeli mamy pecha, to parametry które zaproponuje operator mogą być dużo dużo gorsze.

-Internet z TV kablowej – Internet świadczony w oparciu o sieć telewizji kablowej (na tzw. kablu koncentrycznym) – Obecnie stosowane w Polsce technologie pozwalają na uzyskanie przepustowości nawet do 1Gb/s, choć standard przewiduje już nawet 10 krotnie więcej.

-Internet światłowodowy – medium transmisyjnym jest tutaj światłowód – niektórzy operatorzy stosują rozwiązanie, w którym światłowód zbiorczy dociągany jest do budynku wielolokalowego a dalej Internet dostarczany jest inaczej. Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy jednak, że mówimy o usłudze światłowodu do lokalu.

Prędkości możliwe do osiągnięcia są tutaj znaczne, natomiast na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że czytelnik nie będzie potrzebował oferty o przepustowości wyższej niż 1Gb/s, a raczej znacznie niższej.

– Internet MetroVPN – Internet świadczony w oparciu o technologię Ethernet, która została opracowana do budowy sieci lokalnych, jednak z powodzeniem można ją wykorzystać do tworzenia sieci dostępowych. Tutaj medium transmisyjnym może być np. kabel miedziany, lub światłowód, a usługa może być dostępem do Internetu lub np. dedykowanym łączem punkt-punkt pomiędzy naszymi biurami.

-Internet Radiowy – Internet dostarczany drogą radiową – działa w oparciu o urządzenie abonenckie i najczęściej zewnętrzną antenę odbiorczą – często spotykany w obszarach o małym zaludnieniu oraz mniejszych miejscowościach, gdzie brak infrastruktury przewodowej.

Natomiast Internet mobilny będzie w określonych przypadkach radiowy (patrz wyżej), ale najczęściej będzie działać w oparciu o sieć telefonii komórkowej. Tutaj w zależności od tego jakim zasięgiem jesteśmy objęci, uzyskamy dostęp do różnych prędkości transmisji.
Internet taki może być udostępniany z telefonu (za pomocą funkcji tetheringu), lub za pomocą dedykowanego urządzenia wyposażonego w modem mobilny.

Obecnie najczęściej reklamowany jest Internet LTE czy też 5G, jednak realne prędkości uzyskiwane w tych technologiach zależą nie tylko od zasięgu sieci czy warunków pogodowych, ale też od aktualnego obciążenia stacji bazowej operatora.
Łącza te będą się również w praktycznie każdym przypadku charakteryzowały limitem przesłanych danych, po przekroczeniu którego Internet zwolni do poziomu, na którym staje się bezużyteczny.

Warto tutaj zaznaczyć, że Internet Radiowy w niektórych technologiach może być wrażliwy na zmieniające się warunki pogodowe.
Internet Mobilny natomiast pomimo pozornego dobrego działania w przypadku gdy np. w okolicy nastąpi awaria dużego operatora sieci kablowej może gwałtownie zwolnić, gdy wzrośnie obciążenie sieci.

Jaki Internet wybrać?

Chciałoby się odpowiedzieć – to zależy, ale celem tego artykułu jest wsparcie czytelnika – oczywiście najlepiej skonsultować się ze specjalistą – niezależną firmą doradczą, która wesprze nas w takiej sytuacji – doradztwo operatora, chętnego do sprzedaży swoich usług nie zawsze będzie obiektywne.

Jeżeli mało, raczej sporadycznie korzystamy z Internetu, do sprawdzenia maila czy wyszukania jakichś informacji to należy wybrać Internet najtańszy, skorzystać z pakietu danych w telefonie, lub jakiejkolwiek dostępnej oferty.

Jeżeli przesyłamy dużo danych np. obracamy zdjęciami, plikami wideo, wysyłając je z i do chmury, lub planujemy mieć w biurze serwer, do którego zasobów chcemy uzyskiwać dostęp z zewnątrz, bądź np. pracujemy z usługami chmurowymi, to wskazany będzie wybór łącza stacjonarnego światłowodowego, metro ethernet lub w oparciu o TV kablową.

Jeżeli dostęp do Internetu jest krytyczny dla naszego działania to przede wszystkim wybierzmy usługę biznesową, która posiada określone SLA. Po drugie zapewnijmy sobie wsparcie specjalisty, który dobierze odpowiednie urządzenia sieciowe i sprzęt podtrzymujący ich zasilanie.
Po trzecie rozważmy podpisanie dwóch umów z dwoma dostawcami i wyposażmy się w urządzenie, które obsługuje tzw. Dual WAN, czyli pozwoli nam podłączyć nasze biuro dwoma niezależnymi kanałami.

Technologia to jedno, lecz przed wyborem konkretnego operatora warto zasięgnąć opinii sąsiadów. Dowiedzieć się jak działa dany dostawca, jakie ma wsparcie, jak często zdarzają mu się awarie – to wszystko są informacje, które powinny wpłynąć na naszą decyzję.

Parametry dodatkowe

Stały adres IP – jeżeli potrzebujemy łączyć się do biura zdalnie lub planujemy wystawienie jakichś usług na świat, warto dokupić taką usługę. Z reguły będzie to niewielki koszt.
Urządzenie operatora – w większości sytuacji operator dostarczy swoje urządzenie, bardzo często też pozbawiając nas możliwości pełnego zarządzania. Jeżeli mamy swoje urządzenie, które chcemy podłączyć, to warto skonsultować się z operatorem, czy można to zrobić – poprzez przełączenie jego urządzenia w tryb tzw. mostu.

Temat nie jest łatwy

Jeżeli, po przeczytaniu tego artykułu nic Ci się nie wyjaśniło, to zachęcam do kontaktu z https://itcx.pl – chętnie pomogę.

Słowo na koniec! – o WiFi

Warto wiedzieć i się nie pomylić – WiFi to standard dotyczący bezprzewodowych sieci komputerowych – i o ile jeżeli mamy Internet Radiowy to może on być oparty o WiFi, o tyle posiadanie WiFi w biurze nie oznacza dla nas korzystania z Internetu Radiowego – o sieci lokalnej w firmie napisze w osobnym artykule.